Co se nevešlo do Odrazu 7-8/2012

Školné pana starosty podle kritérií pana Šalamouna

Nehodlám se ve svém příspěvku zaobírat samotným problémem školného, které si proplatil pan starosta z obecních peněz. Nechci ani pátrat po tom, zda si nechal školné proplatit sám, či mu ho proplatila bývalá tajemnice paní Mezková. Dokonce nechci v tomto článku ani pitvat,  zda náhodou nebyla za vyhozením paní Mezkové její neochota školné starostovi proplatit, jak jsem již zaslechl. Nehodlám se ani pozastavovat nad morálním profilem pana Kantora, který podle záznamu z jednání zastupitelstva považuje patrně věc za uzavřenou tím, že starosta peníze poslal zpět, když už se na to přišlo. Podle myšlenky pana Kantora bychom pak mohli usuzovat, že např. Dr. Rath měl peníze v krabici rychle vrátit, aby se nejednalo o trestný čin. Už vůbec nechci Kantorovu náhlou potřebu hájit starostovy zájmy dávat nějak do souvislosti s tím, že byl za velmi krátkou dobu poté jmenován opět redaktorem Odrazu (i když u tohoto tématu by mě zajímalo, jestli ho bude platit pan Boloňský ze svého, když to byla jedna z kompetencí, kterou se vysvětlovalo, proč nutně musíme mít místostarosty dva, či jestli to opět zatíží městskou kasu).

Předmětem mého zamyšlení není ani to, zda starosta nemohl studovat za obecní peníze nějakou levnější školu, či jeho tvrzení, že to vlastně dělal pro nás a ne pro sebe, jak vyplývá z jeho vysvětlení v minulém čísle Odrazu.

Co tedy vlastně má být předmětem mého krátkého zamyšlení? Když jsem v minulém čísle Odrazu objevil dva články k tomuto tématu, tak mě hned napadlo: „to je případ pro Šalamouna“. Samozřejmě myslím pro Tomáše Šalamouna, roztockého grafomana, který zahlcuje stránky Odrazu svými názory na cokoliv, hlavně však na školství a rozdělování peněz. Ano, toto téma bude pro něj, k němu se určitě vyjádří a zde se určitě opět projeví jeho koherentní názor. Vsadím se, o co chcete, že v tomto čísle Odrazu o tom bude jeho obsáhlý článek. Vyjadřuje se takřka ke všemu a tohle je jeho velké téma.

Byl jsem docela dychtiv se dočíst, co si o tom bude přesně pan Šalamoun myslet a protože jeho myšlenky jsou postaveny na utopicky rovnostářských ideálech, tak jsem si v duchu začal představovat, jaký k tomu zaujme postoj. Ze začátku se mi to zdálo velice jednoduché, jenže po chvíli jsem si uvědomil, že to tak snadné nebude.

Logicky by pan Šalamoun zaujmul stanovisko, že se školné nemá proplácet ani starostovi, ani nikomu jinému. Ehle! Takové stanovisko jistě zaujme i většina ostatních lidí a v tom bude kámen úrazu. Splňuje to sice páně Šalamounovu představu rovného přístupu, ale má to dvě chyby. První chybou je, že se to dá napsat jednou větou a tudíž se nevyžije grafomanské „JÁ“ pana Šalamouna. Druhou chybou je, že není ukojena jeho základní potřeba šokovat svým názorem a jít proti vodě, vždyť s tímto by přece souhlasil kdekdo… Aby stanovisko páně Šalamounovo zachovalo rovnostářskou ideu a zároveň bylo dokonale inovativní, mohl by prosazovat, aby město proplácelo školné všem vysokoškolákům. Jenže ejhle, ona většina z nich není hloupá, studuje na veřejných vysokých školách a žádné školné neplatí. Aby to bylo dostatečně spravedlivé, tak by se muselo platit všem! A všem stejně! To by sice asi nezbylo na každého 49.000,- jako pana starostu Jakoba, nebo kdyby zbylo, tak už by nám nezbylo na nic jiného. Nic naplat, vzdělání je investice do budoucnosti, to by nám za to stálo. Jenže opět ejhle- je to sice velmi inovativní názor a jistě hodný velikosti myšlenek pana Šalamouna, ale má své úskalí- to je tentokrát opět v rovnostářské rovině. Je totiž trošku nerovnostářské, že by těch 49 tis- krom starosty (a té skupiny studentů, kteří si musí školné platit) a ostatních studentů, kteří ho platit nemusí (a peníze by mohli utratit za cokoliv jiného, než školné)- nedostávali ostatní občané našeho města. To by byla vlastně diskriminace. Vždyť oni možná nestudují jen proto, že jim chybí těch 49 tis… Nic naplat, jestli chci ve svých myšlenkách věrně sledovat myšlenkové stopy pana Šalamouna, pak musím přiznat peníze všem. Nejen studentům a nejen lidem ve studijním věku, ale všem občanům města. To je ale opravdu patrně neúnosné. Chudák náš rozpočet. Takhle to asi nepůjde.

Jsem v koncích. Musím přiznat, že nevím, jak pan Šalamoun tento zapeklitý problém vyřeší. Jistě se to však dozvím ve stejném čísle Odrazu, pro který píšu svůj příspěvek. Bylo by to poprvé, co by vynechal příležitost se k něčemu vyjádřit… Nebo se mýlím a zastává pan Šalamoun rovnostářské názory jen, když nejde o vlastní řady (myšleno koaličně)? To bychom se asi v tomto čísle jeho vyjádření k tomuto tématu nedočkali. Inu, nechme se překvapit.

Ing. Václav Horyna

Vysvětlení, jak se tento článek tohoto autora dostal právě sem, naleznete  zde: